خانه / آموزش / نصب ویندوز۷

نصب ویندوز۷

نصب ویندوز۷

بسیار از کاربران ویندوز ۷ را شاهکار مایکروسافت می دانند ، ویندوز ۷ که بعد از شکست مایکروسافت از ارائه ویستا عرضه شده توانست انتظارات کاربران را به صورت کامل بر آورده کند ، اگر چه بعد از ویندوز ۷ مایکروسافت ویندوز ۸ را هم ارائه داد اما سهم ویندوز ۸ در بازار ناچیز بود و به نوعی شکست مایکروسافت از ویستا دوباره تکرار شد .

حداقل سخت افزار برای نصب  ویندوز ۷

حافظه ( RAM ) :  یک گیگابایت برای ویندوز ۳۲ بیتی یا  دو گیگابایت برای ویندوز ۶۴ بیتی
پردازنده ( CPU) : تک هسته ۱ گیگاهرتزی
فضای هارد ( HDD ) : میزان ۱۶ گیگابایت فضای خالی برای ویندوز ۳۲ بیتی  و ۲۰ گیگابایت فضای خالی برای ویندوز ۶۴ بیتی
گرافیک ( VGA ) : میزان ۱۲۸ مگابایت با پشتیبانی DirectX9.0 ( برای فعال شدن Aero)

 آموزش تصویری نصب ویندوز 7

آموزش تصویری نصب ویندوز ۷

مرحله ۱ :

در ابتدای کار توجه کنید که باید تنظیمات مادربورد شما به گونه ای باشد که پس از ری استارت کامپیوتر ، ابتدا بوت از CD ROM یا DVD ROM انجام شود. در بیشتر مادربردهای گیگابایت و اسوس کلید F8 و F12 می باشد .زمانی که سیستم تان را روشن می کنید در ابتدا کلید بوت شدن را نمایش می دهد، کافی است کلید مورد نظر را زده و از صفحه ای که باز می شود درایو را انتخاب کرده و بعد کلید Enter را بزنید راه دیگر رفتن به صفحه Setup یا بایوس کامپیوتر و تغییر بوت سیستم است.
در غیر اینصورت پس از لود شدن صفحه ی اول مشخصات ، کلید Delete را چند بار فشار دهید تا وارد صفحه آبی رنگ تنظیمات مادربورد یا در واقع همان قسمت بایوس ( Setup ) شوید . سپس در آن به دنبال گزینه ی Advance BIOS Features رفته و در آن تنظیمات بوت را به شکل زیر تغییردهید : 
cd rom—————first boot device
floopy————— second boot device
hard disk ———-third boot device
سپس کلید F10 را برای ذخیره و خروج انتخاب کنید .
 
مرحله ۲:
 وقتی DVD نصب را گذاشتید سیستم را ری استارت کرده تا توسط  DVD  راه انداز بارگذاری شود و چند ثانیه زمان دارید تا کلید Enter رابزنید.بعد از زدن اینتر شروع به بوت شدن می کند.
 
مرحله ۳:
 در مرحله بعد برنامه نصب شروع به فعالیت کرده و در صفحه پیش رو باید تنظیمات کشور ، فرمت زمان محلی و نوع زبان صفحه کلید خود را انتخاب کنید. البته بعد از نصب  ویندوز  نیز می توانید این تنظیمات  را انجام دهید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

مرحله ۴ :
در این مرحله  شما با تصویری مانند زیر مواجه می شوید که باید روی Install Now کلیک نمایید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

 

مرحله ۵:

در اين قسمت بايد نسخه‌اي از سيستم عامل ویندوز ۷ که مي خواهيم نصب کنيم را انتخاب نمائيد. نسخه Ultimate شامل تمامي ويژگيهاي موجود در ويندوز است. در اين نرم افزار آموزشي اين نسخه را مي‌خواهيم نصب کنيم. نسخه Ultimate براساس دو معماری ۳۲ بیت (x86) و ۶۴ بیت (x64) قابل نصب است. عبارت ۳۲ بيتي و ۶۴ بيتي اشاره به معماري پردازشگر (CPU) کامپيوتر شما دارد. مزيت نسخه ۶۴ بيتي در سرعت بيشتر آن و توانايي استفاده از حافظه بيشتر است.  در اين نرم‌افزار آموزشي نسخه ۶۴ بيتي را مي‌خواهيم نصب نماییم. روي گزينه Windows 7 Ultimate X64 کليک کرده و روي دکمه Next کليک کنيد.

مرحله ۶:

در مرحله بعد شما باید قوانین مایکروسافت را تایید کرده و سپس روی Next کلیک کنید.

نصب ویندوز7

 

مرحله ۷:

در این صفحه شما با دو گزینه مواجه می شوید :
گزینه یک : در صورتیکه می خواهید نسخه قبلی ویندوز (به عنوان مثال XP ) که در کامپیوتر شما نصب شده است به Windows 7 ارتقاء پیدا کند گزینه اول را انتخاب نمائید. این گزینه فقط زمانی در دسترس هست که یک نسخه از ویندوز در کامپیوتر شما نصب شده باشد.
گزینه دو :  اگر می خواهید ویندوز شما به صورت کامل و به اصطلاح از صفر نصب شود گزینه دوم  Custom Advanced  را انتخاب کنید.

نصب ویندوز هفت

 

مرحله ۸ :

این قسمت شما باید پارتیشن ویندوز رو انتخاب کنید . اگر اولین باره که روی سیستم تون ویندوز نصب میشه ( هارد تون نو باشه ) یه پارتیشن حداقل ۲۵ گیگ بسازید و اندازه بقیه پارتیشن ها رو به دلخوه تعیین کنید . اما اگر هارد تون نو نیست و قبلا روش ویندوز نصب بوده و ویندوز قبلی آسیب دیده و می خواید ویندوز جدید نصب کنید ، پارتیشن ویندوز تون رو انتخاب کنید و فرمت کنید . برای فرمت پارتیشن مورد نظر روی اون پارتیشن کلیک کنید . بعدش چنتا گزینه در پایین همین پنجره باز میشه روی گزینه Drivers options کلیک کنید . حالا روی گزینه فرمت کلیک کنید . ازتون سوالی پرسیده میشه که میگه « فرمت پارتیشن همه اطلاعات تون رو در این پارتیشن پاک میکنه آیا مطمئنید ؟ » شما گزینه OK رو انتخاب کنید . بعد از اینکه فرمت پارتیشن کامل شد روی دکمه Next کلیک کنید .

اموزش نصب ویندوز 7

 

مرحله ۹ :

در این مرحله شما شاهد شروع نصب ویندوز روی سیستم خود می باشید ، لازم نیست کاری انجام دهید ویندوز ۷ به صورت خودکار شروع به نصب می کند.

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

مرحله ۱۰ :

با توجه به مشخصات سخت افزاری شما گذر از مرحله بالا بین ۷ تا ۴۰ دقیق طول می کشد سپس سیستم شما به صورت خودکار ریستارت می شود قبل از ریستارت شدن با صفحه ای مانند عکس زیر مواجه می شوید.

2آموزش تصویری نصب ویندوز 7

مراحل نصب به پایان میرسد. تا اتمام بارگذاری ویندوز شکیبا باشید.

How-Install-Windos-7

 

مرحله ۱۱:

بعد  از رد شدن از مرحله بالا شما با محیطی مانند عکس زیر مواجه می شوید. در قسمت Type a User Name یک نام  تعیین کنید و در قسمت Type Computer Name یک نام برای کامپیوتر خود تعیین کنید  و سپس روی Next کلیک کنید.

راه اندازی ویندوز 7

مرحله ۱۲ : 

در مرحله بعدی باید برای سیستم تون یک رمز عبور هم ایجاد کنید . البته این مرحله اجباری نیست و می تونید روی  Next کلیک کنید .

راه اندازی ویندوز 7-1

 

مرحله ۱۳:

این بخش از شما کلید فعالسازی محصول را میخواهد. اگر از ویندوز اصلی استفاده میکنید کلید را وارد کرده و در غیر این صورت بدون پر کردن جای خالی دکمه Next را بزنید.

ویندوز 7 نصب

مرحله ۱۴:

اگر گزینه اول را کلیک کنید که آپدیت های جدید از طریق اینترنت بر روی رایانه شما نصب می شود و اگر گزینه دوم را بزنید ،فقط آپدیت های مهم بر روی کامپیوتر شما نصب می شود ، می توانید گزینه سوم را تیک بزنید تا هیچ آپدیتی روی ویندوز شما انجام نشود.

نصب ویندوز 7

 

مرحله ۱۵:

ساعت، موقعیت مکانی و تاریخ را به صورت دقیق وارد کنید. اگر تیک Automatically Adjust Clock For Daylight Saving Time را روشن کنید و به اینترنت دسترسی داشته باشید، ویندوز به صورت دقیق این تنظیمات را انجام خواهد داد.

ویندوز7-4

مرحله ۱۶:

در این مرحله شما باید محلی که ویندوز شما نصب می شود را انتخاب کنید اگر ویندوز روی سیستم خانگی می باشد و یا لپ تاپی که در خانه استفاده می کنید گزینه اول Home Network را انتخاب کنید ، اگر ویندوز روی سیستم یا لپ تاپی که به اینترنت محل کار شما وصل می شود را نصب می کنید گزینه دوم یا Work Network را انتخاب کنید و اگر ویندوز به اینترنت محل های عمومی نظیر فرودگاه ، بیمارستان و در کل مکان های عمومی وصل می شود گزینه سوم یا Public Network را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 7-44

منتظر بمانید تا ویندوز تنظیمات انتخاب شده شما را ذخیره کند.

ویندوز شما بارگذاری میشود و میتوانید از آن استفاده کنید.

نصب ویندوز 7 -88

با انجام درست این مراحل نصب ویندوز با موفقیت انجام می شود.پس از اتمام نصب و دیدن دسکتاپ کافیست درایورهای کارت گرافیک و مادربرد خود را درون درایو خود گذاشته و آنها را نصب کنید تا مراحل نصب  به طور کلی تمام شود.

لینک های مفید :

Install Windows 7